Boys 10

Splits

2.125km 20m

Pos Name School Age Class Time
1st Lucas Wrigley Summerdale Primary   20:54
2nd Will Fleming Summerdale Primary   24:24
3rd Will Whittington Waimea Heights   37:32

Boys 12

Splits

2.475km 20m

Pos Name School Age Class Time
1st Jed Fleming Summerdale Primary   14:01
2nd Josh Allen Friends   17:36
3rd Angus Whittington Waimea Heights   18:57
4th Alexander Hall Hutchins   19:05
5th Ethan stubbs South Hobart Primary   19:56
6th William Plumb Friends   23:47

Boys 13

Splits

3.475km 75m

Pos Name School Age Class Time
1st Luke West Hutchins   44:26
2nd Sam Driessen Friends   46:05
3rd Elliott Adams Launceston Grammar   69:18
4th James Grove Taroona High   148:34
5th Seffe Prichard Taroona High   155:25
mp Patrick Rodman Prospect High   96:05
mp Kurtis Franklin Prospect High   98:11

Boys 14

Splits

3.475km 75m

Pos Name School Age Class Time
1st Jake West Hutchins   29:54
2nd Joseph Dickinson Launceston Grammar   37:39
3rd Seby O'Halloran Friends   50:16

Boys 15

Splits

3.475km 75m

Pos Name School Age Class Time
1st Jarrah Day Taroona High   22:23
2nd Oisin Stronach Friends   27:52
3rd Bryce Fleming St Patricks College   29:15
4th Lachlan Cassidy Launceston Grammar   56:13
5th Jack McLaine Launceston Grammar   58:37

Boys 16

Splits

5.300km 160m

Pos Name School Age Class Time
1st Ashley Nankervis Prospect High School   39:36
2nd Corey Bowerman Prospect High   55:35
3rd Jordan Poland Launceston Grammar   74:16
4th Alaster Eadie Launceston Grammar   85:05
5th Luke Nichols Prospect High   93:40
6th Benjamin Millington Queechy High School   93:45
7th Hugo Murata Launceston Grammar   109:08

Boys Junior

Splits

2.475km 20m

Pos Name School Age Class Time
1st Morgan Hart Friends   25:02

Boys Open

Splits

5.300km 160m

Pos Name School Age Class Time
1st Brodie Nankervis Launceston College   33:56
2nd Shaun McDonough Launceston College   39:21
3rd Jade Kerber Launceston Grammar   49:18
4th Louis Coad Rosny College   51:35
5th Blake Miller Launceston Grammar   52:55
6th Tom Snook Launceston Grammar   80:04
7th Alex McLean Launceston Grammar   84:38
8th Rohan Polanowski Guilford Young College   86:00
9th James Wynwood Guilford Young College   87:20
10th Alex Doyle Guilford Young College   119:03
11th Josh Argent Launceston Grammar   153:02
mp Jordan Roberts Guilford Young College   124:53

Boys Primary

Splits

2.125km 20m

Pos Name School Age Class Time
1st Oliver O'Halloran Friends   14:27
2nd Jet McComb Sandy Bay Infant School   25:26

Boys Senior

Splits

3.475km 75m

Pos Name School Age Class Time
1st Henry Crosswell Friends   39:14
mp Steven Chen/Jasmine Davis Friends   210:47

Girls 10

Splits

2.125km 20m

Pos Name School Age Class Time
1st Mikayla Cooper Collegiate   17:52

Girls 12

Splits

2.475km 20m

Pos Name School Age Class Time
1st Arabella Phillips Norwood Primary   17:41
2nd Kara Devlin Taroona Primary   19:05
3rd Inala Day Taroona Primary   25:08
4th Madeleine Dragar Collegiate   44:56

Girls 13

Splits

3.475km 75m

Pos Name School Age Class Time
1st Rachel Allen Friends   55:07
2nd Eva Peck Launceston Grammar   67:05
3rd Lily Wrigley St Patricks College   80:05
4th Emma Roberts Friends   113:19
mp Emily Argent Launceston Grammar   139:30

Girls 14

Splits

3.475km 75m

Pos Name School Age Class Time
1st Zoe Dowling Clarence High School   35:29
2nd Kara Fox Friends   44:01
3rd Jacinta Mackay Collegiate   45:06
4th Ally Wrigley St Patricks College   93:52

Girls 15

Splits

3.475km 75m

Pos Name School Age Class Time
1st Hannah Goddard Scotch Oakburn   31:25
2nd Monica Murcott Launceston Grammar   42:04
3rd Celsey Adams Launceston Grammar   48:20
4th Ella Johnson Launceston Grammar   51:20

Girls 16

Splits

3.950km 135m

Pos Name School Age Class Time
1st Anna Dowling Clarence High School   47:13

Girls Junior

Splits

2.475km 20m

Pos Name School Age Class Time
1st Laura Thomas Friends   16:13
2nd Maddi Polzin Collegiate   22:45
3rd Madison Page/Alice Pickering Collegiate   24:02
4th Alina Neuberger Friends   28:48
5th Rebecca Harris/Alicia Forrest Collegiate   40:10

Girls Open

Splits

3.950km 135m

Pos Name School Age Class Time
1st Katherine Whitmore Launceston Grammar   41:00
2nd Rebecca Butler Friends   47:04
3rd Nicola Marshall Friends   58:55
4th Lauren Eadie Launceston Grammar   67:06
mp Jessica Levis Guilford Young College   89:18

Girls Primary

Splits

2.125km 20m

Pos Name School Age Class Time
1st Jade Longstaff/Gaby Franklin Summerdale Primary   12:31
2nd Brooklyn Donnelly/Jessica Stearnes Summerdale Primary   18:25
3rd Zali McComb Waimea Heights Primary   22:39

Girls Senior

Splits

3.475km 75m

Pos Name School Age Class Time
1st Georgina Kennedy Friends   38:26
2nd Eleni Anagnostis Guilford Young College   102:30
3rd Clare Strong Guilford Young College   106:27