Boys 10

Splits

1.900km

Pos Name Club Time
1 Joshua Allen THE FRIENDS SCHOOL 20:06
2 Alexander Mackay THE HUTCHINS SCHOOL 22:02
3 Sam Rathore EAST LAUNCESTON PRIMARY 24:36
4 Lucas Wrigley SUMMERDALE PRIMARY 26:06
5 Will Fleming SUMMERDALE PRIMARY 30:21

Boys 12

Splits

2.600km

Pos Name Club Time
1 Luke West BLACKMANS BAY PRIMARY 31:50
2 Jed Fleming SUMMERDALE PRIMARY 34:58
3 Patrick Rodman SUMMERDALE PRIMARY 47:10

Boys 13

Splits

3.675km

Pos Name Club Time
1 Joseph Dickinson LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 31:29
2 Jake West THE HUTCHINS SCHOOL 39:19
3 Nathan Wise THE FRIENDS SCHOOL 67:29
4 Matthew Pearce LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 78:42

Boys 14

Splits

3.675km

Pos Name Club Time
1 Jarrah Day TAROONA HIGH 23:54
2 Finian Rees TAROONA HIGH 25:21
3 Oisin Stronach THE FRIENDS SCHOOL 30:28
4 Jack McLaine LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 34:02
5 Lachlan Cassidy LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 38:03
6 Ben Jarvis THE HUTCHINS SCHOOL 49:28

Boys 15

Splits

3.675km

Pos Name Club Age Class Time
1 Ashley Nankervis PROSPECT HIGH   21:10
2 Corey Bowerman PROSPECT HIGH M16 30:46
3 Andrew Mackay THE HUTCHINS SCHOOL   35:30
4 Charles Murcott LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL   38:16
5 Luke Nichols PROSPECT HIGH   42:38
6 Ben Millington QUEECHY HIGH   44:21
7 Nicholas Hniat NEW TOWN HIGH   51:29
8 Alastair Eadie LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL   66:46

Boys 16

Splits

5.375km

Pos Name Club Time
1 Tait Spencer LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 57:19
2 Tom Snook LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 61:25
mp Sanden Dolby LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 46:45

Boys Open

Splits

5.375km

Pos Name Club Time
1 Brodie Nankervis LAUNCESTON COLLEGE 29:23
2 Shaun McDonough LAUNCESTON COLLEGE 34:56
3 Louis Coad ROSNY COLLEGE 41:36
4 Blake Miller LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 44:29
5 Sam Gunn LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 46:11
6 Jade Kerber LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 48:02
7 Wade Bone LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 50:08
8 Josh Argent LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 83:42

Girls 10

Splits

1.900km

Pos Name Club Time
1 Kara Devlin TAROONA PRIMARY 27:00
2 Arabella Phillips NORWOOD PRIMARY 33:45

Girls 12

Splits

2.600km

Pos Name Club Time
1 Lily Wrigley SUMMERDALE PRIMARY 40:59
2 Tayla Parker SUMMERDALE PRIMARY 79:48
3 Inala Day TAROONA PRIMARY 81:21

Girls 13

Splits

3.675km

Pos Name Club Time
1 Zoe Dowling CLARENCE HIGH 38:17
2 Ally Wrigley ST PATRICKS COLLEGE 62:55
3 Jacinta Mackay ST MICHAELS COLLEGIATE 101:30
4 Lauren Conway OGILVIE HIGH 112:37
mp Maddi Polzin ST MICHAELS COLLEGIATE 120:45

Girls 14

Splits

3.675km

Pos Name Club Time
1 Hannah Goddard SCOTCH OAKBURN COLLEGE 32:37
2 Georgia Stewart LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 40:37
3 Celsey Adams LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 47:43
4 Monica Murcott LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 66:42
mp Rose Barker LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 32:08

Girls 15

Splits

3.675km

Pos Name Club Time
1 Anna Dowling CLARENCE HIGH 32:15
2 Georgia Corrigan LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 68:31
3 Lucy Haas FAHAN SCHOOL 71:12
4 Molly Marquis THE FRIENDS SCHOOL 78:23

Girls 16

Splits

4.300km

Pos Name Club Time
1 Nicola Marshall THE FRIENDS SCHOOL 39:42
2 Alice Wivell LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 49:03
3 Stephanie Gordon ST MICHAELS COLLEGIATE 49:52
4 Natalie Maslin LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 51:25

Girls Open

Splits

4.300km

Pos Name Club Time
1 Emma Campbell ELIZABETH COLLEGE 34:31
2 Jessie West ST MICHAELS COLLEGIATE 35:36
3 Katherine Whitmore LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 42:01
4 Rebecca Butler THE FRIENDS SCHOOL 45:15
5 Hannah Kerber LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 45:58
6 Lauren Eadie LAUNCESTON CHURCH GRAMMAR SCHOOL 47:58
7 Grace Fulton ST MICHAELS COLLEGIATE 65:21
8 Rebecca Phillips SCOTCH OAKBURN COLLEGE 67:08

Primary B

Splits

1.900km

Pos Name Club Time
1 Ben Grove and Harry Jacobson TAROONA PRIMARY 23:10
2 Kendra Smith, Erin Longstaff & Lauren Wilson SUMMERDALE PRIMARY 23:38

Year 11/12B

Splits

3.675km

Pos Name Club Time
1 Sally Moore ST MICHAELS COLLEGIATE 75:29

Year 7/8B

Splits

2.600km

Pos Name Club Time
1 Conrad Lindner TAROONA HIGH 30:27
2 Luisa Devlin TAROONA PRIMARY 47:28
3 Tom Walcott THE FRIENDS SCHOOL 57:29
4 James Grove and Flynn Jacobson TAROONA PRIMARY 82:03
5 Harley Wagner THE FRIENDS SCHOOL 83:58
mp Andrew Moore THE FRIENDS SCHOOL 31:33
mp Desh Rathore QUEECHY HIGH 37:50

Year 9/10B

Splits

3.675km

Pos Name Club Time
dnf Zoe Bax ST MICHAELS COLLEGIATE