2002 tasmanian championships

This web page and the results it contains have been produced using the Comp 'O' module of RAMBOFor more information contact: Andrew Stocks  

   
Course 1       M21A   
Course 1E    M21E   
Course 2    M-20    M35        M40        W21   
Course 3    M-16       M-18    M21AS    M45        M50       W-20    W35   
Course 4    M35-44AS    M55        M60       W-16    W-18    W21AS    W40    W45    W45-54AS    W50    
Course 5    M45-54AS    M65    M70    W35+AS    W55        W60   W65       
Course 6    M-14        M-16B    M21+B    M40-B    M75    M80    W-14    W-16B    W21B    W35+B    W70    W75   
Course 7    M-12    W-12   
Course 8    M-10    W-10   

       
Course 1 10.8 Km

       
M21A  
1 Ben Hartman SCO
109:24
       
   
  Warwick Williams BGV
DNS
 
Top of page

       
Course 1E 12.4 Km

       
M21E  
1 Nils Schmiedeberg GER
102:10
2 Bill Edwards NZL
105:15
3 Ian Warren ALT
107:35
4 Blair Trewin YVV
108:02
5 Bernard Walker WRT
114:04
6 Andreas Grote SUI
127:36
7 Dieter Wolf SUI
135:46
8 Jean-luc Deriaz FRA
140:23
  Greg Flynn NZL
DNF
  Dougal Harding NZL
DNF

       
Course 2 8.8 Km
       
M-20 A  
1 Jarrah O'brien EVT
98:55

       
M35 A  
1 Tim Falck Weber DEN
70:11
2 Helge Lang Pedersen DEN
74:53
3 Klas Nilsson SUI
81:23
4 Randy Hall USA
81:53
5 Mike Dowling WRT
85:44
6 Mark Freeman GSN
89:27
7 Tony Burton ENG
98:15
8 Charlie Adams ENG
DNF
       
   
  Donald Staudte RRA
DNS
  Albert Mingaleev RUS
DNS

       
M40 A  
1 Stephen Keyes ENG
71:33
2 Gert Jonsson SWE
71:34
3 Goran Mansson SWE
74:35
4 Michael Burton BFN
75:20
5 Lennart Josefsson SWE
75:27
6 Stefan Gustafsson SWE
85:04
7 Adrian Zissos CAN
103:39
8 Michael Burt RRA
120:11
9 Jens Behrend DEN
122:37
10 Steen Kramer Nielsen DEN
153:14
       
   
  Robert Lee SCO
DNS

       
W21 A  
1 Danielle Winslow ALT
79:06
2 Hanny Allston ALT
80:19
3 Heather Hartman SCO
94:44
4 Corinna Kelly ALT
96:53
5 Liliya Glushchenko UKR
101:07
 
Top of page

       
Course 3 6.9 Km

       
M-16 A  
1 Ryan Smyth WRT
59:17
2 Louis Elson ALT
60:50
3 Matthew Hope WRT
68:09
4 Daniel James EVT
94:04
  Evan Barr BGV
DNF
  Dean O'brien EVT
DNF
       
   
  Tom Statham EVT
DNS
  Aidan Morrison EVT
DNS

       
M-18 A  
1 Conrad Elson ALT
58:23
2 James Allston ALT
60:53
3 Lee Andrewartha ALT
67:29
4 Luke Topfer ALT
78:12

       
M21AS  
1 Andrew Stocks WRT
89:32
  John Hancock NZL
DNF
  Patrick Saile WRT
DNS

       

M45 A

 

 
1 Yuriy Karnaushenko UKR
62:45
2 Ian Ditchfield ENG
70:36
3 Neil Barr BGV
72:03
4 Darryl Smith WRT
73:31
5 Takashi Sugiyama JPN
77:11
6 Kari Eronen ALT
78:01
7 Paul Le Fevre EVT
78:17
8 Simon Allston ALT
97:14
9 Colin O'brien EVT
106:54
10 Jean-christophe Lafut FRA
107:13
11 Tom Leung HKG
166:18
  Gordon Ross SCO
DNF
  David Ross WRT
DNF
  Eberhard Haas ALT
DNF
       
   
  James Lithgow GON
DNS

       
M50 A  
1 Pekka Marti SUI
54:34
2 Tommy Eriksson SWE
59:07
3 Nigel Davies EVT
61:17
4 David Marshall ALT
65:36
5 Eddie Harwood SCO
66:21
6 Jan-olof Nyberg SWE
71:57
7 Ilmars Limbens LAT
75:14
8 Ray Wright EVT
76:41
9 Stig Johansson SWE
79:57
10 Randall Hope WRT
80:34
11 Andreas Luder SUI
81:21
12 Ton De Vaan NED
83:51
13 Stephen Searle ENG
86:52
14 Lindsay Pender ALT
90:17
15 Hans-peter Staedelin SUI
101:48
16 Tom P Neesgaard DEN
113:40
17 Soren Linnemann ALT
113:53
18 Hugh Winslow ALT
114:54
19 Neil Cameron ENG
132:07
  Martin Checkley ENG
DNF
  Bert Elson ALT
DNF
       
   
  Matthias Scherrer SUI
DNS
  Renny Duckett ALT
DNS
  Graham Sargison ALT
DNS
  Mikko Parjanne FIN
DNS

       
W-20 A  
1 Grace Elson ALT
70:22
2 Kellie Le Fevre EVT
123:11

       
W35 A  
1 Sue Hancock WRT
76:57
2 Jaana Eronen FRA
88:17
3 Ursula Wolf SUI
89:29
4 Amanda Hancock NZL
96:15
5 Charlotte Macnaughton CAN
113:57
  Sandra Vogel ENG
DNF
  Susanne Maibach SUI
DNF
 
Top of page

       
Course 4 5.3 Km

       
M35-44AS  
1 Andre Wirz SUI
56:35
2 Phil Walker EVT
66:19
3 Robert Kriesl SES
74:05
4 Anthony Lawrie ALT
76:00
5 Stephen Fluegel USA
133:51
6 Ian Allen TTQ
DNF
7 Mark Lucas ALT
DNS

       
M55 A  
1 John Brock EVT
43:42
2 Terry Bluett BNN
49:47
3 Robert Allison RRA
50:51
4 Peter Shaw ALT
59:09
5 Roland Eggli SUI
62:52
6 Brian Ellis CAN
64:02
7 Jim Laver ALT
64:26
8 Warwick Moore WRT
69:17
9 Dick Ogilvie URN
69:18
10 Colin Drury ENG
72:17
11 Greg Yarkie CAN
74:13
12 Arne Grondahl DEN
76:12
13 Bob Healey EVT
76:19
14 Larry Podmore WRT
77:38
15 Barry Pearce IKN
78:26
16 Michael Hampton ENG
79:14
17 Ron Briggs EVT
87:06
18 Ross Kelly ALT
87:52
19 Kjeld Wraa-hansen DEN
97:50
20 Nick Bowden ALT
103:06
21 Doug Scott SCO
127:50
22 Alex Shepherd VNE
195:23
  Attila Hejjas AUT
DNF
  Rod Bilson ALT
DNF
       
   
  Bob Morris CCN
DNS
  Tim Goffe ENG
DNS

       
M60 A  
1 Goran Karlsson SWE
50:33
2 Alex Tarr YVV
50:51
3 Pekka Syvatera FIN
57:06
4 Bertil Olofsson SWE
60:58
5 Carl B Bjorseth NOR
61:43
6 Bengt Bergkvist SWE
63:10
7 Terry Nuthall NZL
63:31
8 Ivor Noot ENG
64:05
9 Werner Wehrli SUI
66:58
10 Alan Vyse CAN
67:17
11 Peter Hall WRT
68:25
12 Norm Johnston WEA
70:02
13 John Brammall EVT
70:13
14 Niels Lyhne Andersen SWE
70:53
15 Erik Nordstrom SWE
76:29
16 John Sheahan BKV
77:01
17 Palle Nielsen DEN
78:35
18 Siegried Gieldanowski SUI
79:29
19 Bent Jacobsen DEN
82:20
20 Kevin Maloney NEV
85:58
21 Nobuchika Imai JPN
136:06
  Kenneth Dillman SWE
DNF
  Jon Vegard Lunde NOR
DNF
       
   
  Bernd Walter GER
DNS
  Murillo Cabral BRA
DNS

       
W-16 A  
1 Jess Smith WRT
75:41
2 Emma Warren ALT
90:40
3 Eleanor Haas ALT
103:13

       
W-18A  
1 Julia Davies ALT
55:29
2 Anthea Barrow ALT
65:22
3 Rebecca Jolly EVT
66:58
4 Andrea Woolford WRT
76:23

       
W21AS  
1 Susan Edwards NZL
69:12
  Anna Tassell ALT
DNF

       
W40 A  
1 Chris Brown EVT
56:38
2 Judy Davis ALT
84:39
3 Donna Fluegel USA
90:20
4 Helen Lloyd ENG
92:35
5 Andrea Lawrie ALT
106:34
6 Rosanne Rutledge ALT
110:20

       
W45 A  
1 Judith Checkley ENG
70:56
2 Julia Allston ALT
72:58
3 Vicki Campbell EVT
73:35
4 Julie Flynn BGV
87:03
5 Shelagh O'brien EVT
87:58
6 Maureen Le Fevre EVT
89:52
7 Mary-lou Hogg CAN
103:40
8 Jan Hardy ALT
104:17
9 Barbara Lane YAS
109:21
10 Julie Leung HKG
118:19
11 Wendy Andrewartha ALT
126:45

       
W50 A  
1 Rudtte Limbena LAT
70:05
2 Barbara Tassell ALT
74:11
3 Hilary Cane EVT
78:37
4 Judith Hay BNN
84:58
5 Maria Luder SUI
89:29
6 Judy Allison RRA
103:27
7 Adele Winslow ALT
115:01
8 Robyn Chapman ALT
157:11
       
   
  Helen Statham EVT
DNS
 
Top of page

       
Course 5 4.2 Km

       
M45-54AS  
1 Andrew Cumming Thom WEA
50:05
2 Roger Harlow EVT
58:36
3 Peter Coe ALT
86:33
4 Rob Warren ALT
89:24
5 Gert Krauthammer Larsen DEN
113:05
  Brian Carswell EVT
DNF

       
M65 A  
1 John Lyon TTS
54:32
2 John Parker ENG
57:09
3 Terry Liggins ALT
59:38
4 Ian Holden NZL
60:49
5 Ian Birkinshaw ENG
60:53
6 Alex Kerr CAN
69:17
7 John Walter RRA
79:23
8 Patrick Sampson WRT
84:01
9 Guenter Frentzel GER
96:00
10 Ian Atkinson ALT
125:47

       
M70 A  
1 Jonny Blomqvist SWE
50:26
2 Paavo Pystynen FIN
50:33
3 Helmer Ekberg SWE
62:32
4 Ron Larsson TTS
72:08
5 Tony Mount ALT
83:36
6 Don Scott CAN
91:42
7 Graeme Cadman YVV
99:54

       
W35+AS  
1 Ruth Blair IRL
75:57
2 Jolanda Kissling SUI
77:55
3 Lynn Carswell EVT
81:36
4 Rosemary Johnson USA
103:19
5 Leanne Gasson ALT
113:06
6 Robyn Warren ALT
140:33
7 Beverley Miller AL
172:58
  Anke Schmiedeberg GER
DNF

       
W55 A  
1 Sharon Crawford USA
54:01
2 Hille Syvatera FIN
57:09
3 Debbie Gale EVT
59:13
4 Margaret Ellis CAN
64:20
5 Marjory Foreman SCO
65:50
6 Ann-louise Johansson SWE
72:48
7 Valerie Brammall EVT
76:30
8 Joan Nobel SCO
77:42
9 Karen M Bjorseth NOR
78:57
10 Frances Vyse CAN
84:32
11 Jenny Sheahan BKV
117:08
12 Pat Cameron ENG
122:56
  Ulla Bergkvist SWE
DNF
  Marsha Jacobs USA
DNS
  Janet Bush ALT
DNS
  Patricia Corby WRT
DNS
  Berit Eskerud NOR
DNS

       
W60 A  
1 Solveig Dillman SWE
60:52
2 Gunni Ekberg SWE
63:22
3 Britt Ericson SWE
67:08
4 Bunny Rathbone NZL
68:59
5 Ingrid Walter GER
70:41
6 Anne Sampson WRT
97:25
7 Tuulikki Lankinen FIN
97:51
8 Janet Tarr YVV
99:33
9 Patricia Mcguire WRT
105:57
10 Mary Hawthorne WRT
108:33
  Heidrun Gieldanowski SUI
DNF

       
W65 A  
1 Sue Birkinshaw ENG
73:41
2 Sue Mount ALT
75:53
3 Maureen Ogilvie URN
77:07
4 Rita Jacobsen DEN
77:41
5 Jeffa Lyon TTS
96:20
6 Brigitte Schmeideberg GER
103:45
7 Caryl Woof EVT
159:07
8 Jenny Atkinson ALT
DNF
       
 
  Solveig Spangberg SWE
DNS
  Margarette Parker ENG
DNS
 
Top of page

       
Course 6 3.5 Km

       
M-14 A  
1 Seb Woof EVT
44:13
2 Peter Kleywegt ALT
56:09
  Ed Bourke EVT
DNS

       
M-16B  
1 Kieran Matthews EVT
41:20

       
M21+B  
1 Nick Sampson WRT
67:06
2 Ben Green ALT
76:31
  Tim Harlow EVT
DNF
  Gary Le Fevre --
DNF

       
M75 A  
1 Hermann Wehner WEA
56:47
2 Manfred Rittweger GER
60:21
3 Mats Lomas SWE
71:22
4 Nils Holmstrom SWE
86:19
5 Ross Gilby WEA
92:01

       
M80 A  
1 Bob Walker PFT
129:19

       
W-14 A  
1 Jess Davis ALT
45:01
2 Hannah James EVT
47:30
3 Sonia Lawrie ALT
48:20
4 Ceira Barr BGV
54:01

       
W-16B  
1 Ciara Turner ALT
84:07

       
W21B  
1 Beatrice Doutaz SUI
82:43

       
W35+B  
1 Vanessa Knight AUS
74:07
2 Ruth Sinclair WRT
81:32
3 Bronwyn Fuller WRT
100:01
4 Helen Davies ALT
108:06
5 Paula Keyes ENG
133:18
6 Cheryl Bluett BNN
157:22
7 Inger Brune SWE
DNF

       
W70 A  
1 Marjorie Gilby WEA
84:58

       
W75 A  
1 Joyce Jones WRT
125:18
 
Top of page

       
Course 7 1.9 Km

       
M-12 A  
1 Mike Smith WRT
24:23

       
W-12 A  
1 Danielle Button EVT
21:21
 
Top of page

       
Course 8 1.9 Km

       
M-10 A  
1 Stuart Lawrie ALT
12:54
2 Tom Marshall ALT
16:55
3 Toff Williams ALT
47:15

       
W-10 A  
1 Elliana Hope WRT
22:39
2 Sophie Warren ALT
33:25
 
Top of page